Достапни линкови

logo-print

Руска компанија ќе гради нуклеарна централа во Јордан


Руската државна компанија за нуклеарна енергија, Росатом го доби тендерот за изградба на првата нуклеарна централа во Јордан. Проектот се проценува на 10 милијарди долари, а Росатом ќе има 49 насто од акциите. Властите сметаат дека 12 отсто од постребите за струја на Јордан, ќе бидат задоволени од нуклеарната центарала.
XS
SM
MD
LG