Достапни линкови

logo-print

Без опозицијата нема мировна конференција за Сирија


Лахдар Брахими, Дамаск, 01.11.2013

Лахдар Брахими, Дамаск, 01.11.2013

Пратеникот на Арапаската Лига и на Обединетите Нации, Лахдар Брахими изјави дека предложената мировна конференција за окончување на сиријскиот конфликт, не може да биде одржана доколку опозицијата одбие да учествува. Брахими ова го соопшти денеска на крајот од поестата на Дамск. Опозиционата сиријска Национална коалиција во наредниот викенд ќе се состане во Турција за да донесе конечна одлука. Рускиот премиер Дмитриј Медведев ја критикуваше сиријската опозиција за условувањето на преговорите со гаранции дека претседателот Башар Ал Асад ќе се поднесе оставка.
XS
SM
MD
LG