Достапни линкови

logo-print

Во авионите во САД ќе се укинат некои забрани за електронски апарати


Патниците во авионите во САД наскоро ќе можат да користат одредени мобилни електронски апарати за време на летовите, со многу малку рестрикции. Новите олеснети правила, објавени вчера од Сојузната администрација за авијација, ги укинува прописите кои важеа во изминатите 50 години за забрана на користење на електроника за време на полетувањето и слетувањето, а ќе стапат во сила кај повеќето американски превозници до крајот на годинава.
Промените ќе им овозможат на патниците да читаат, работат, да играат игри, да гледаат филмови и да слушаат музика.
Поврзувања на интернет за сурфање, праќање пораки, текстови или симнување податоци и натаму ќе бидат забранети на височини под 3 илјади метри. И повиците од мобилен телефон и натаму ќе бидат забранети.
XS
SM
MD
LG