Достапни линкови

logo-print

Собранието ќе распише оглас за претседател на ДИК


Собранието на Македонија денеска треба да ја одржи 75. седница на чиј дневен ред e предлог одлуката за распишување оглас за избор на претседател на Државната изборна комисија. Огласот ќе трае осум дена, а новиот претседател на ДИК се очекува официјално да биде познат по изменување на роковите. Предлогот за прв човек на највисокото изборно тело треба да дојде од најголемата опозициска партија односно СДСМ. Од таму велат дека консултациите се во тек.
XS
SM
MD
LG