Достапни линкови

logo-print

Отворен тунелот под Босфор


Во Истанбул денеска свечено беше отворен историскиот железнички тунел кој ги поврзува европскиот и азискиот дел на градот. На церемонијата присуствуваа претседателот Абдула Ѓул и премиерот Реџеп Таип Ердоган. Станува збор за тунел долг над 13 ипол километри, од кои километар ипол под Босфорот. Се очекува низ тунелот дневно да минуваат по милион ипол патници. Првата идеја за ваков тунел се појави уште пред 150 години.
XS
SM
MD
LG