Достапни линкови

logo-print

Ховит се сретна со претставници на ЗНМ


Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Ричард Ховит денеска се сретна со претставници на Здружението на новинари на Македонија. Новинарите изразија загриженост за случајот со новинарот Томислав Кежаровски, кој е осуден на казна затвор од 4 и пол години за објавен текст во 2008 година. На средбата, од ЗНМ истакнале дека најдобро времено решение за Кежаровски е да му се даде можност да се брани од слобода додека не заврши судската постапка. Разговарано било и за медиумските закони кои се во последно читање во Собранието. За нив претставниците на ЗНМ сметаат дека најдобро решение е тие да бидат повлечени со цел да се вградат забелешките на Европската комисија.
XS
SM
MD
LG