Достапни линкови

logo-print

Нов притисок на Москва врз Киев за гасотРускиот премиер Дмитриј Медведев изјави дека Русија ќе бара од Украина да плаќа однапред за гасот што ќе и биде испорачан доколку Киев не ги исплати долговите за досегашната испорака. Денешната изјава на Медведев доаѓа откако директорот на Газпром, Алексеј Милер, соопшти дека Украина сеуште должи 882 милиони долари за испораката на гас во август. На рускиот притисок врз Киев се гледа и како на уште еден обид за блокирање на намерите на Украина за доближување до Европската Унија.
XS
SM
MD
LG