Достапни линкови

logo-print

Голема анти корупциска акција во Романија


Романка со бои на националното знаме на лицето

Романка со бои на националното знаме на лицето

Околу 50 луѓе се под истрага на романската Национална дирекција за борба против корупцијата и затајување на данок, објави денеска весникот „Евениментул зилеј“. Според судски извори осомничени се еден сенатор, директори во Министерството за финансии и вработени во Финансиската полиција.
Тие ја оштетиле државата за приближно 50 милиони евра.
Весникот наведува дека станува збор за комплексно дело за корупција и затајување на данок во кои се вмешани голем број луѓе и повеќе од сто романски и странски фирми.
XS
SM
MD
LG