Достапни линкови

logo-print

Нови разговори за иранската нуклеарна програма


Шефот на агенцијата за атомска енергија на Обединетите нации ќе се сретне со преговарачот на Иран на разговори за контроверзната нуклеарна програма на Исламската република. Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија Јукија Амано и иранскиот заменик – министер за надворешни работи Абас Аракчи ќе се одржат во седиштето на Агенцијата во Виена. Обединетите нации бараат увид во документацијата за нуклеарната програма како и дозвола за ревизија на истражувања со кои наводно се разгледува производство на нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG