Достапни линкови

logo-print

Маргвелашвили води на изборите во Грузија


Грузиските изборни власти соопштија дека според прелиминарните резултати, Ѓорги Маргвелашвили ќе прогласи победа на претседателските избори во земјата. Со помалку од половина преброени гласови од неделата, евидентно е дека кандидатот на владеачката коалиција „Грузиски сон“ има освоено 63 проценти. Според централната изборна комисија, излезноста на изборите била 44.6 проценти.
XS
SM
MD
LG