Достапни линкови

logo-print

ФИФА бара Русија да се справи со расизмот


Светската фудбалска федерација ФИФА бара гаранции од Русија дека нема да има испади на расизам за време на натпреварите. Шефот на федерацијата Сеп Блатер рече дека се уште се предвидува во Русија да се одржат финалните натпревари од Светскиот куп во 2018 година, додавајки дека мора да се превземат мерки за справување со расизмот. Се очекува прашањето да биде покренато за време на посетата на претставник на ФИФА во Москва.
XS
SM
MD
LG