Достапни линкови

logo-print

Откриен нов извор на нафта во Алжир


Властите во Алжир соопштија дека откриле нов нафтен извор во југот на земјата, од кој може да се извадат приближно 1,3 милијарди барели нафта. Министерот за енергетика Јоуцеф Јоусуфи изјави дека станува збор за едно од најзначајните откритија во историјата на Алжир во последниве 20 години кога станува збор за енергетика. Новото нафтено поле се наоѓа во регионот Хаси Масауд, до веќе постоечки извори на нафта.
XS
SM
MD
LG