Достапни линкови

logo-print

Подготовки за коалициски разговори во Чешка


Чешките политичари се подготвуваат за потенцијало комплицирани коалициски преговори откако ниту една од партиите не доби потребно мнозинство гласови на предвремените парламентарни избори. Социјал демократите водат со освоени 20.5 проценти од гласовите од петокот и саботата, со што обезбедија 50 пратенички места во парламентот со 200 пратеници. На второ место е новоформираната централистичка партија Ано (Да) со освоени 18.7 проценти од гласовите додека Комунистичклата партија е трета.
XS
SM
MD
LG