Достапни линкови

logo-print

Претседателски избори во Грузија


Жителите на Грузија денеска гласаат за замена за претседателот Михаил Сакашвили, кој една деценија ја се наоѓаше на лидерската функција. Предизборните анкети му даваат предност на кандидатот на владеачката партија Грегори Маргвелашвили. Ако било кој од кандидатите освои повеќе од поливина од гласовите, тој прогласува победа во првиот круг. Околу 3.5 милиони луѓе во Грузија имаат право на глас.
XS
SM
MD
LG