Достапни линкови

logo-print

Грчките медиуми не коментираат за името


Сите грчки медиуми јавија за средбите на медијаторот Метју Нимиц со амбасадорите Јолевски и Василакис, но засега само информативно и без коментар. Како што јави дописникот на МИА од Атина, медиумите воглавно го пренесуваат извештајот на државната новинска агенција АНА МПА, без да се повикаат на дополнителни извори и без коментари. Во повеќето наслови се наведува дека на маса се уште е априлскиот предлог и дека се уште се дискутира за „Горна република Македонија“ и оти има „добри идеи“. Грчкиот амбасадор Адамантиос Василакис по средбите со Нимиц за локалните медиуми изјавил дека „претставникот на Скопје ги повторил познатите ставови на неговата земја“.
XS
SM
MD
LG