Достапни линкови

logo-print

Обесени 16 затвореници по вчерашниот инцидент во Иран


Иранските власти обесија 16 затвореници по нападот во кој загинаа 14 граничари и петмина беа повредени во близина на границата со Пакистан. Јавниот обвинител во провинцијата Систан Балучистан Мохамед Марицех потврди дека 16 бунтовници биле обесени поради нападот доцна вчеравечер. Се очекува истрагата да утврди дали вооружените напаѓачи биле припадници на шверцерска група или противници на власта во Исламската република.
XS
SM
MD
LG