Достапни линкови

logo-print

Грузија да се врати во Заедницата на независни држави


Денешниот самит на Заедницата на независни држави во белорускиот главен град Минск заврши со повик до Грузија повторно да стане членка на оваа Заедница. Во Грузија в недела се одржуваат претседателски избори на кои треба да биде избран наследникот на Михаел Саакашвили кој ја изведе земјата од Заедницата на незавсини држави по кратката грузиско руска војна во 2008 година. На самитот учествуваше и рускиот претседател Владимир Путин.
XS
SM
MD
LG