Достапни линкови

logo-print

Норвешка одби да го уништи сириското хемиско оружје


Министерот за надворешни работи на Норвешка Берге Бренде денеска изјави дека го одбил американското барање дел од сириското хемиско оружје да биде уништен во Норвешка. Тој образложи дека неговата земја немала капацитети и соодветна опрема за исполнување на барањето во предвидените рокови. Со резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации, усвоена во септември, се предвидува уништување на сите залихи на сириско хемиско оружје до 30 јуни идната година. Се проценува дека Сирија има илјада тони хемиски арсенал.
XS
SM
MD
LG