Достапни линкови

Средба за иранската нуклеарна програма


Шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија Јукија Амано.

Шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија Јукија Амано.

Шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија Јукија Амано в понеделник треба да се сретне со иранскиот заменик министер за надворешни работи Абас Аракчи во централата на агенцијата во Виена. Меѓународната агенција бара пристап до иранските нуклеарни постројки, документи и официјални претставници, како дел од истрагата што треба да утврди дали Иран се обидува да развие атомска бомба. Наредната рунда разговори за иранската нуклеарна програма меѓу Техеран и претставници на шесте светски сили е закажана за 7 и 8 ноември во Женева.
XS
SM
MD
LG