Достапни линкови

logo-print

Потврдена доживотната затворска казна за поранешен кинески функционер


Поранешниот висок кинески функционер Бо Ксилаи.

Поранешниот висок кинески функционер Бо Ксилаи.

Кинескиот суд ја отфрли жалбата на поранешниот висок функционер Бо Ксилаи и ја потврди доживотната затворска казна на која беше осуден за мито, корупција и злоупотреба на службената положба. За време на судењето, тој ги негираше обвинувањата. Пред неговиот пад, Бо беше на чело на Комунистичката партија на Кина во градот Чонгкинг и на него се гледаше како на кандидат за член на Постојаниот комитет на кинеската комунистичка партија.
XS
SM
MD
LG