Достапни линкови

logo-print

СЕЕМО загрижена за медиумите во Македонија


Организацијата за медиуми во Југоисточна Европа СЕЕМО денеска изрази загриженост од пресудата на новинарот Томислав Кежаровски, како и од спречувањето на новинарскиот протест во Скопје поради неговата долгогодишна казна. „Тие настани се алармантни и испраќаат јасна порака до другите новинари во земјата сами да се цензурираат и да прекинат со истражувачко новинарство. Ги повикувам властите веднаш да го ослободат Кежаровски, а од Советот на Европа и од Европската комисија која препорача почеток на пристапните преговори со Македонија силно да ги следи случувањата со медиумите во таа земја“, наведува генералниот секретар на СЕЕМО Оливер Вујовиќ.
XS
SM
MD
LG