Достапни линкови

logo-print

Ахмети се сретна со високиот комесар на ОБСЕ за заедници Торс


Претседателот на ДУИ Али Ахмети

Претседателот на ДУИ Али Ахмети

Претседателот на ДУИ Али Ахмети денеска во Скопје имаше средба со Високиот Комесар на ОБСЕ за заедници Астид Торс, која на таа функција го замени Кнут Волебек. Торс, како што се наведува во соопштението на ДУИ, изразила интерес за блиска соработка во афирмацијата на Охридскиот Договор и неговата прифатливост од сите граѓани, без оглед на етничката припадност. Ахмети од своја страна го нагласил постигнатиот напредок на Албанската заедница по 2001 година, но исто така подвлекол дека сите постигнувања се загрозуваат од статус квото во поглед на евроатлантските интеграции на Македонија.
XS
SM
MD
LG