Достапни линкови

logo-print

Ставрески најави нова кредитна линија од ЕИБ


Македонија во ноември од Европската инвестициска банка ќе добие нова евтина кредитна линија во износ од 100 милиони евра, наменета за мали и средни претпријатија, најави денеска вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески. Според него, Бордот на ЕИБ утре треба да одлучи за новиот заем за Македонија, а парите треба да легнат на сметката на Македонската банка за поддршка на развојот во ноември и веднаш да станат оперативни за фирмите.
XS
SM
MD
LG