Достапни линкови

logo-print

Путин на самит на ЗНД во Минск


Рускиот претседател Владимир Путин допатува во Минск каде што ќе биде одржан самитот на Заедницата на незацисни држави. Најнапред Путин ќе има средби со белорускиот претседател Александар Лукашенко и со претседателот на Казахстан Нурсултан Назарбаев во врска со нивната цариснка унија и плановите таа да прерасне во Евро-азијска економска унија. Предвидено е Путин да разговара и со претседателот на Украина Виктор Јанукович за намерата на Киев да воспостави поблиски врски со Европската Унија. Путин претходно најави дека Москва ќе превземе заштитни мерки доколку Украина потпише договор со Европската Унија.
XS
SM
MD
LG