Достапни линкови

logo-print

Отфрлени обвиненијата за пиратство на активистите на Гринпис


Русија ги отфрли обвиненијата за пиратство против 30 лица вклучени во протестот на „Гринпис“ против нафтената платформа на Артикот и ги замени со полесни обвиненија. Руските новински агенции се повикуваат на изјавата на Владимир Маркин од истражниот комитет кој соопштил дека обвиненијата против активисти кои протестираа на една нафтена платформа минатиот месец биле сменети од од пиратерија, која носи максимална затворска казна од 15 години, во хулиганство, која има помала казна. Во реакцијата, директор на Гринпис за Русија Иван Блоков изјави дека "сите обвиненија треба да бидат укинати." Дваесет и осум Гринпис активисти и двајца новинари, вклучително и граѓаните од 18 земји, се држат во Русија, откако нивниот брод, бил киднапиран од страна на руската крајбрежна стража откако активистите се обидоа да влезат на нафтената платформа на Гаспром на 18 септември. Сите 30 се обвинети за пиратство.
XS
SM
MD
LG