Достапни линкови

logo-print

Берлускони мора пред суд


Италијанскиот суд му наложи на поранешниот премиер Силвио Берлускони да излезе пред судот поради обвинението дека подмитувал сенатори од други партии за да ја собори владата на Романо Проди во 2008 година. Берлускони е обвинет дека платил 3 милиони евра на сенаторите на левицата за да гласаат против владата на Проди. Судот во Наполи го осуди сенаторот Серди Грефоријо на 20 месеци затвор во жалбената постапка за примање поткуп. Берлускони е вмешан во повеќе судски постапки, но тој тврди дека е жртва на кампањата што се води против него.
XS
SM
MD
LG