Достапни линкови

logo-print

Македонија ќе ја продолжи мисијата во Авганистан


Македонската армија ќе остане во Авганистан и по завршувањето на ИСАФ-мисијата во таа земја и тоа најверојатно во контингентот на Германија, јавува МИА од Брисел. Ова денеска го потврдил министерот за одбрана на Република Македонија, Талат Џафери, по завршувањето на состанокот на Северно-атлантскито совет на НАТО што во седиштето на Алијансата се одржа со контрибуторите во мисијата во Авганистан што не се членки на НАТО.
Министерот Џафери, во својот говор порачал дека
водени од позитивното искуство, Македонија сака да продолжи во соработката со Германија.
XS
SM
MD
LG