Достапни линкови

logo-print

Новинарски протест за слобода на Кежаровски


Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски денеска организира протест пред Музејот на Македонската револуционерна борба со цел го изрази незадоволството од пресудата за новинарот на „Нова Македонија“.

Здруженијата на новинарите, организирани во овој одбор, ги повикуваат новинарите и граѓаните да излезат во одбрана на слободата на говорот и слободата на медиумите, и облечени во црно да протестираат со молчење.

Како што е познато , новинарот Кежаровски завчера е осуден на 4,5 години затвор за напишан текст во 2008 во кој, според судот, открил идентитет на заштитен сведок. .
XS
SM
MD
LG