Достапни линкови

logo-print

САД во одбрана на употребата на беспилотни летала


Беспилотно летало

Беспилотно летало

Американските власти застанаа во одбрана на употребата на беспилотни летала против осомничени за тероризам и ги отфрлија тврдењата од страна на групите за човекови права дека на тој начин се кршат меѓународните закони.
Портпаролот на Белата куќа Џеј Карни изјави дека Вашингтон ги разгледал извештаите на Амнести Интернешнел и Хјуман Рајтс Воч за смртта на цивили во напади на беспилотни летала во Пакистан и Јемен. Според Аменсти Интернешнел некои напади во Пакистан може да се стават во категоријата на воени злосторства.
XS
SM
MD
LG