Достапни линкови

logo-print

ЕУ со критика до Украина за Јулија Тимошенко


Јулија Тимошенко

Јулија Тимошенко

ЕУ и порача на Украина дека времето за разговори завршило и дека е потребно итно да се преземат мерки за решавање на случајот со поранешниот украински премиер Јулија Тимошенко, која отслужува затворска казна. Полскиот министер за надворешни работи Радек Сикориски изјави дека заедно со шведскиот министер за надворешни работи Карл Билд му ја пренеле пораката на украинскиот претседател Виктор Јанукович на средбата во Киев.
Според ЕУ, договорот за ослободување на Тимошенко, која е политички затвореник е од витално значење за потпишување на Договорот за асоцијација со Украина.
XS
SM
MD
LG