Достапни линкови

logo-print

Нобеловката Ебади бара подобар третман за бегалците


Нобеловката за мир Ширин Ебади во Варшава

Нобеловката за мир Ширин Ебади во Варшава

Нобеловката за мир Ширин Ебади го повика Западот да го подобри третманот за луѓето кои бегаат од конфликтните региони. Говорејќи на Форумот на добитниците на Нобеловата награда за мир во Варшава таа изјави дека тие бегаат од сиромаштија и депотизам. Таа ги повика европските влади повеќе да им помагаат на бегалците за да се повторуваат трагедиите како неодманешните на Медитеранот. Ебади изјави дека Швајцарија треба на либискиот народ да му ги даде големите депозити на поранешниот либиски диктатор Моамер ел Гадафи. Домаќин на Форумот во Варшава е поранешниот полски претседател Лех Валенса кој е исто така добитник на Нобеловата награда за мир.
XS
SM
MD
LG