Достапни линкови

logo-print

ЕУ отвори ново поглавие во преговорите со Турција


Еврокомесарот за проширување Штефан Филе

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе

Шефовите на дипломатиите на Европската унија на денешниот состанок во Луксембург се согласија да отворат ново поглавие од пристапните преговори со Турција, што е за прв пат по тригодишна пауза. Министрите најавија дека на 5 идниот месец двете страни ќе ги почнат разговорите за регионалната политика. Тоа е 14 од 35 поглавија што Турција треба да ги отвори за да стане членка на Унијата. Еврокомесарот за проширување Штефан Филе оцени дека денешната одлука претставува важен чекор. Брисел го одложи почетокот на отворањето на ова поглавие по насилносто справување со антивладините протести во та земја.
XS
SM
MD
LG