Достапни линкови

logo-print

ЕУ расправа за Турција


Турскиот минситер за евроинтеграции Егемен Баџис

Турскиот минситер за евроинтеграции Егемен Баџис

Турските повеќегодишни напори да стане членка на Европската унија ќе бидат разгледувани на денешниот состанок на министрите за надворешни работи на Унијата што се одржува во Луксембург. ЕУ во јуни реши да отвори ново поглавие во преговорите, но тоа беше одложено по насилното справување со антивладинте протести во Турција. Еврокомесарот за проширување Штефан Филе, објавувајќи го извештајот за Турција ги пофали реформите во таа земја.
XS
SM
MD
LG