Достапни линкови

logo-print

Конститутивна седница на новиот Бундестаг


Долниот дом на германскиот парламент Бундестагот денеска за прв пат ќе заседава по изборите во минатиот месец. Бундестагот кој има 631 пратеник треба, меѓу другото, да избере и свој претседател. До заседанието доаѓа ден пред најавената прва рунда разговори на канцеларката Ангела Меркел со опозиционите социјалдемократи за формирање нова коалициска влада.
XS
SM
MD
LG