Достапни линкови

logo-print

Асад се сомнева во успехот на конференцијата за Сирија


Сирискиот претседател Башар ал Асад изрази сомневање за тоа дали предложената меѓународна конференција за решавање на конфликтот во неговата земја може да успее. Во интервјуто за една сириска телевизија, Асад вчера исто така изјави дека не е определен датумот за таква конференција. Тој истакна дека опозициските групи кои се поканети на разговорите повеќе ги претставуваат странските сили отколку сирискиот народ. Многу прашања околу оваа конференција сеуште се на маса, додаде тој.
Асад нагласи дека не гледа никакви пречки за да се кандидира за трет мандат како претседател на следните избори, закажани за идната година.
XS
SM
MD
LG