Достапни линкови

logo-print

ЕУ бара Русија да го прекине притисокот врз соседите


Шефовите на дипломатиите на Европската унија денеска во Луксембург ја предупредија Русија да го запре притисокот врз земјите кои сакаат поблиски односи со Унијата. Брисел се надева дека на самитот на 28 и 29 ноември ќе потпише спогодби за поблиска соработка со Украина, Молдавија и Грузија. Меѓутоа, Москва и порача на Украина дека намалувањето на цената на гасот ќе биде возможно само доколку таа не ја потпише спогодбата со Унијата. Во минатиот месец Русија забрани увоз на молдавско вино, бидејќи наводно не ги исполнувало потребните стандарди за квалитет.
XS
SM
MD
LG