Достапни линкови

logo-print

Убиен еден од командантите на сириските бунтовници


Во денешните борби со владините сили во Сирија бил убиен еден од главните команданти на сириските бунтовници Јасер ал Абуд. Тој уште во почетокот на револтот дезертирал од сирискиот режим и им се приклучил на бунтовниците. Во меѓувреме, шефовите на дипломатиите на Европската унија ја повикаа сириската опозиција да не го одбива своето учество на меѓународната конференција во Женева за воспоставување мир во Сирија што е предвидена за 23 идниот месец. Сириската опозиција најави дека во почетокот на ноември ќе разгледа дали да учествува на тој собир.
XS
SM
MD
LG