Достапни линкови

logo-print

Франција бара објаснување од САД за прислушкувањето


Илустрација

Илустрација

Француското министерство за надворешни работи го повикало американскиот амбасадор во Франција да даде објаснување во врска со написот во весникот Монд, во кој е наведено дека американската Агенција за национална безбедност следела на 70 милиони телефонски разговори во Франција. Монд, користејки ги информациите од Едвард Сноуден, објави дека меѓу декември 2012-та и јануари 2013-та, американската агенција автоматски ги следела комуникациите на одредени телефонски броеви во Франција, при што, не станувало збор само за осомничени терористи, туку и за бизнис лидери и политичари. Претходно и германски Шпигел објави дека биле следени комуникациите на претседателот на Мексико, Фелипе Калдерон.
XS
SM
MD
LG