Достапни линкови

logo-print

Нов бран насилства во Ирак


Ирачки официјални претставници соопштија дека во серијата напади биле убиени повеќе од 12 луѓе во повеќе градови низ земјата. Најфаталниот напад се случил во градот Рава, во провинцијата Анбар, каде милитантите нападнале контролен пункт, полициска станица и владина зграда. Во овој напад загинале осум лица.
Во меѓувреме,полицијата соопшти дека биле убиени три лица во напад на бомбаш самубиец ,100 километри северно од Багдад. Во Багдад едно лице загинало, а девет биле повредени во експлозија на бомба поставена покрај патот.
Засега никој не ја презеде одговорноста за нападите, но за слични насилства во минатото беа обвинувани милитантите поврзани со Ал Каеда.
XS
SM
MD
LG