Достапни линкови

logo-print

Берлускони доби двегодишна забрана за вршење јавна функција


Апелацискиот суд во Милано денеска му одреди двегодишна забрана за вршење јавна функција на поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони. Берлускони може да се жали на оваа одлука која мора да ја одобри Сенатот, каде што Берлускони има мандат. Ваквата одлука е донесена врз основа на пресудата со која Берлускони е прогласен за виновен поради даночни затајувања и измами.
XS
SM
MD
LG