Достапни линкови

logo-print

Силна експлозија во Дамаск


Најмалку 16 војници денеска се убиени во самоубиствен напад со автомобил бомба во близина на контролен пункт во Дамаск, јавија сириските невладини оргнизации. Експлозијата одекнала на влезот од областа Џарамана што е претежно населена со христијани, но засега нема други детали. Оваа област често е мета на бомбашки напади што ги извршуваат исламските бунтовници.
Сирискиот претседател Башар Ал Асад често ја нагласува поддршката за етничките и религиозните малцинства во таа земја, вклучително и за христијаните. Во исламистичките бунтовнички движења најмногубројни се сунитските муслимани.
XS
SM
MD
LG