Достапни линкови

logo-print

Мировни разговори за Сирија кон крајот на ноември


Заменик премиерот на Сирија Кадри Џамил

Заменик премиерот на Сирија Кадри Џамил

Заменик премиерот на Сирија Кадри Џамил денеска во Москва изјави дека новата рунда мировни разговори за неговата земја ќе се одржат на 23 и 24 ноември во Женева. Засега нема потврда за терминот од Обединетите нации. Генералниот секретар Бан Ки Мун вчера изјави дека се обидува состанокот да се одржи што е можно побргу. Во меѓувреме, Организацијата за забрана на хемиското оружје денеска соопшти дека ја завршила контролата на половина од местата кои сириската влада ги посочила дека има хемиски арсенал.
XS
SM
MD
LG