Достапни линкови

logo-print

Во Русија откриен нов вид на ХИВ вирусот


Руски научници во Новосибирск соопштија дека откриле нов вид на ХИВ вирусот кој се ширел со голема брзина. Овој подвид за прв пат бил детектиран во Новосибирск во 2006 година и според научниците, можеби е најжестока форма на овој вирус во Русија. Заболени има регистрирано и во севернокавказската република Чеченија, како и во Казахстан и Киргизстан.
XS
SM
MD
LG