Достапни линкови

logo-print

НСА работела со ЦИА во нападите со беспилотни летала


седиштето на НСА

седиштето на НСА

Американската Агенција за национална безбедност НСА и помагала на ЦИА во откривањето милитанти на Ал Каеда кои биле цел на напади со беспилотни летала. Ова го пишува весникот „Вашингтон пост“ кој цитира документи обелоденети од поранешниот соработник на американските разузнавачки служби Едвард Сноуден, кој е во бегство во Русија. Во нив се гледало дека нападите биле многу тесно поврзани со податоци за телефонски разговори и електронска пошта собрани од НСА.
XS
SM
MD
LG