Достапни линкови

logo-print

Нобеловци бараат слобода за активисти на Гринпис


Единаесетмина добитници на Нобеловата награда за мир, меѓу нив и Ширин Ебади од Иран и јужноафриканскиот бискуп Десмонд Туту испратија писмо до рускиот претседател Владимир Путин од кога бараат да спречи затворените 30 активисти на Гринпис да бидат осудени за пиратство. Тие биле приведени за време на протестот против вадењето нафта на Арктикот и се соочуваат со казна затвор од 15 години.
XS
SM
MD
LG