Достапни линкови

logo-print

САД ги поддржуваат евроатланските интеграции на Балканот


„Со задоволство го чекаме денот кога балканските земји целосно ќе се интегрираат во европските институции, што пак ќе ги продлабочи и нашите односи и партнерство со нив. Задоволни сме што Европската комисија заклучи дека апсирантите за членство во ЕУ постигнале добар напредок во интеграциите“. Ова, како што јавува МИА, е одговорот на американскиот Стејт департмент во врска со извештаите на Европската комисија за напредокот на балканските земји. Во Стејт департментот велат дека нема да коментираат детали на извештаите за напредокот на земјите кандидати и аспиранти за членство во ЕУ.
XS
SM
MD
LG