Достапни линкови

logo-print

За неколку недели нови преговори за иранската нуклеарна програма


Шефот на иранската дипломатија Џавад Зариф изјави дека неговата земја ќе учествува на следниот состанок во Женева со шестте светски сили што би требало да се одржи за неколку недели. Неговата изјава е најнов сигнал за напредок во сегашните дводневни разговори исто така во Женева за надминување на ќорсокакот во решавањето на проблемот со иранската нуклеарна програма. Вчера Иран предложи план кој, според оценките на Техеран би можело да води до надминување на засотојот во преговорите. Западот се сомнева дека Иран се обидува да развие нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG