Достапни линкови

logo-print

Чешка преговара за ослободување на киднапираните чешки девојки во Пакистан


Храстецка и Хумпалова

Храстецка и Хумпалова

Чешкиот претседател Милош Земан изјави дека владата прави напори за ослободување на двете чешки девојки, киднапирани во март годинава во Пакистан. Земан изјави дека му пишал на пакистанскиот претседател да се заложи за расветлување на случајот. Антониа Храстецка и Хана Хампалова беа киднапирани во пакистанската провинција Балочистан каде што патувале со минус кон Индија. Во јуни беше објавено видео на кое двете девојки бараат ослободување на пакистанката Афиа Сидики, која во Соединетите Држави издржува казна затвор од 86 години за убиство на агенти на Еф БИ Ај и војници во АВганистан.
XS
SM
MD
LG