Достапни линкови

logo-print

Во Русија најдено огромно парче од метеорит


Нуркачите во езерото Чебаркул во Уралскиот регион во Русија, пронашле огромно парче од метеоритот кој експлодира над Челјабинск во февруари годинава, кога беа повредени околу 1.600 луѓе. Се проценува дека делот од метеоритот тежи околу половина тон, што е досега најголем пронајден примерок на земјата. Досега најголемото парче метеорит откриено на земјата беше тешко 11 килограми.
XS
SM
MD
LG