Достапни линкови

logo-print

Амнести Интернешнел го критикува апсењето имигранти во Москва


Амнести Интернешнел го осуди масовното апсење на имигрантски работници во делови од Москва. Според Амнести, апсењето на над 1.200 имигранти од централна Азија и Кавказот е класичен пример на дискриминаторска политика од страна на руските власти. До апсењата дојде во понеделникот како одговор на убиството на едно руско момче, за кое е осомничен работник од Азербејџан. Убиството предизвика и масовни анти-имигрантски протести во делови од Москва.
XS
SM
MD
LG